Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-04-26
Data publikacji: 2024-04-26

Sejm: Komisja przeciw poprawkom do projektu ws. dodatków dla pracowników opieki społecznej

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny negatywnie zaopiniowała w czwartek poprawki do projektu ustawy w sprawie dodatków dla pracowników opieki społecznej. 

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw ma umożliwić wprowadzenie programów, które pozwolą na wypłatę od 1 lipca 2024 roku dodatku w wysokości 1 tys. zł brutto pracownikom pomocy społecznej, pieczy zastępczej i pracowników opieki nad dziećmi do lat trzech.

W środowej debacie w Sejmie do projektu złożono poprawki. Anna Dąbrowska-Banaszek (PiS) wyjaśniła, że jedna z nich doprecyzowuje, kto będzie uprawniony do otrzymania dodatków motywacyjnych. Jak tłumaczyła, chodzi o to, by przysługiwały one wszystkim zatrudnionym pracownikom pomocy społecznej, także tym administracyjnym.

"Do realizacji zadań potrzebna jest współpraca i zaangażowanie zatrudnionych pracowników innych profesji, w tym pracowników administracji" - uzasadniła posłanka PiS.

Dodała, że inna z poprawek dotyczy podmiotów, których pracownicy otrzymają dodatek. Dąbrowska-Banaszek wskazała, że wśród tych podmiotów powinny się znaleźć kościoły lub inne związki wyznaniowe.

Negatywnie do poprawek odniósł się wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski. Jak stwierdził, w pierwszej poprawce trudno jest ustalić, o jakie konkretnie osoby chodzi. "Jeżeli chodzi o pracowników obsługi, pracowników administracyjnych, którzy są zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego lub na ich zlecenie, to możliwość ustanawiania dofinansowania do wynagrodzeń (...) jest już uwzględniona w projekcie" - podkreślił.

Odnosząc się do kolejnej poprawki, Gajewski zaznaczył, że kościoły i inne związki wyznaniowe będą mogły skorzystać z tych dofinansowań, jeśli działają na zlecenie samorządów.

Biuro legislacyjne Sejmu zaproponowało, by poprawki głosowane były łącznie. Za pozytywnym zaopiniowaniem poprawek głosowało 12 posłów, przeciw było 16, nikt się nie wstrzymał.

Równolegle w Sejmie toczą się prace nad projektem ustawy w sprawie dodatków do wynagrodzeń dla osób, które pełnią funkcję rodzin zastępczych zawodowych i prowadzą rodzinne domy dziecka. Te osoby pracują na innych zasadach, dlatego są ujęte w oddzielnym projekcie. Dodatek 1 tys. zł brutto ma być także wypłacony od 1 lipca 2024 r.(PAP)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00